سالن زیبائی پریکا...
 

رنگ كردن مو در زنان باردار

باید گفت در این مورد اتفاق نظری وجود ندارد و نمی‌توان پاسخ روشنی به آن داد. پوست سر به آسانی مواد مختلف را جذب و از خود عبور می‌دهد.در موقع رنگ كردن مقدار كمی از مواد شیمیایی كه روی سر مالیده می شود، از این طریق جذب شده و وارد گردش خون می شود. آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده ، مواد شیمیایی موجود در رنگ مو باعث نقص جنینی می‌شود. البته این مسئله وقتی پیش می آید كه دفعات استفاده از رنگ زیاد باشد و پوست سر زیاد در معرض رنگ شیمیایی قرار بگیرد. از سوی دیگر مطالعاتی كه بر روی انسان ها انجام شده نشان داده، رنگ كردن مو هنگام بارداری مطمئن و بدون خطر است و هیچگونه آسیبی به جنین وارد نمی‌كند.
آنچه در محافل علمی دنیا مورد تایید است این‌است كه هنوز تحقیقات پایان نیافته و بنابراین جواب 001درصد روشنی برای این سوال وجود ندارد. توصیه اغلب پزشكان این‌است كه خانم‌های باردار در سه ماهه اول بارداری كه زمان شكل گیری جنین و پیشرفت سلول‌های اولیه جنین است و جنین بسیار حساس بوده و بیشترین خطر آسیب وجود دارد از رنگ كردن مو خودداری كنید و اینكار را به سه ماهه دوم یا سوم موكول كنید.
اگر اصرار بر تغییر رنگ موی خود دارید می توانید به جای رنگ كردن كل موها از <های لایت> كردن استفاده كنید، زیرا های لایت نیاز زیادی به رنگ و مواد شیمیایی ندارد و كمتر هم با پوست سر تماس دارد در نتیجه پوست كف سر رنگی نمی‌شود. این روش تا حدودی قابل اعتمادتر از رنگ كردن تمام موها باشد . البته توجه داشته باشید، از آنجا كه در دوران حاملگی مصرف دارو محدودیت دارد در صورتی‌كه دچار حساسیت ناشی از رنگ مو شوید، نمی‌توانید به آسانی بهبود یابید.پس بهتر است بیشتر ملاحظه كنید
توصیه یك متخصص پوست به زنان؛
در سه ماه اول حاملگى از مصرف رنگ موخوددارى كنید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد با تاكید بر عدم استفاده از رنگ مو در سه ماه اول حاملگی به دلیل عوارضی كه می‌تواند برای جنین داشته باشد، اعلام كرد: زنان باردار در صورت لزوم تنها از رنگ موهای گیاهی استفاده نمایند.

دكتر پریچهر كفایی در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا - منطقه یزد،‌ ضمن دسته‌ بندی رنگ‌موها به سه دسته‌ رنگ‌های گیاهی،‌ فلزی و رنگ‌های سنتتیك ارگانیك، اظهار كرد: رنگ‌های سنتتیك كه بیشترین استفاده را در 60 سال اخیر داشته‌اند، علی‌رغم این كه طبیعی‌ترین رنگ را به موها می‌بخشند، حاوی ماده اكسیداتیو هستند و معمولاً به ساقه‌ مو آسیب می‌رسانند.

وی همچنین خاطرنشان كرد: وجود ماده‌ای به نام ppd در رنگ موهای سنتتیك معمولاً در 10 درصد موارد باعث ایجاد آلرژیك درماتیت می‌گردد، لذا به مصرف‌كنندگان توصیه می‌شود قبل از مصرف این نوع از رنگ‌موها از نظر ایجاد حساسیت تست شوند.

این متخصص بیماری‌های پوست همچنین تصریح كرد: از عوارض بسیار نادری كه در نتیجه مصرف این نوع رنگ‌موها گزارش شده است می‌توان به سرطان زائی و یا كم‌خونی آپلاستیك اشاره نمود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد در پایان با بیان این نكته كه در مورد استفاده از رنگ موها در زمان‌های حاملگی و شیردهی اتفاق نظر كاملی وجود ندارد، ابراز داشت: ولیكن با توجه به گزارشاتی در خصوص عوارض ناشی از رنگ موها داده شده است، توصیه می‌شود در طول سه ماه اول حاملگی از مصرف رنگ موهای سنتیك خودداری شود و با عنایت به این ‌رنگ‌های گیاهی مثل حنا و پوست گردو دارای ماده‌ی غیر سمی هستند پیشنهاد می‌شود در صورت لزوم حتی در زمان شیردهی، فقط رنگ موی گیاهی مصرف گردد.
نه مدارك مستدلی وجود دارد كه تركیبات شیمیایی در رنگ مو باعث نقص در جنین می شود و نه مداركی كه تایید كند این موادsafe هستند.
بسیاری از پزشكان توصیه به عدم استفاده از رنگ مو در بارداری یا حداقل تاخیر آن تا بعد از سه ماهه اول می كنند.


*حنا و رنگهای طبیعی در بارداری مجاز هستند
*های لایت بعلت تماس كمتررنگ با پوست سر بهتر از رنگ كردن است
*اگر خود تصمیم به رنگ كرن موی سر هستید حتما از دستكش پلاستیكی برای تماس كمتر استفاده كنید
*از گذاشتن رنگ به مدت طولانی هم جلوگیری كنید
*اتاق تهویه مناسب داشته باشد

موضوعات مرتبط: رنگ، رنگ كردن مو در زنان باردار
[ 89/06/17 ] [ 3:43 PM ] [ paryka ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

About

Blog Categories