سالن زیبائی پریکا...
 
eyelash-01-118arayesh.com ریزش موهای مژه می‌تواند به دلیل انواع التهاب موضعی و عفونت‌ها، بیماری‌های خودایمنی، برخی از تومورهای لبه پلک، بیماری‌های داخلی و غدد، وضعیت روحی و روانی و میزان استرس‌های وارده به فرد و نیز عوارض مصرف برخی از داروها باشد. با توجه به پریود زمانی و شکل بالینی ریزش مژه‌ها و نیز شدت ریزش و وضعیت سلامت زمینه‌ای هر فرد، ممکن است یکی از عوامل فوق عامل ریزش تشخیص داده شود و درمان خاصی برای بیمار تجویز شود.

التهاب لبه پلک‌ها

التهاب‌های لبه پلک‌ها که بلفاریت نامیده می‌شود، که به دلیل ورم در این حالت مژه‌ها راحت‌تر از حد معمول کنده می شوند و ریزش آنها بیشتر می شود اما باید توجه کنید که در این حالت ریزش کامل یک یا چند قسمت از مژه‌ها ناشایع است و تنها به هنگام شستشو و یا مالش پلک‌ها ممکن است تعدادی از مژه‌ها به دست بیمار بیاید. التهاب لبه پلک‌ها می‌تواند به دلیل عفونت، درماتیت سبوره، آلرژی و یا ضربه و دستکاری محل باشد. عفونت‌های ناشی از استافیلوکوک در لبه پلک باید سریعا درمان شود، زیرا اگر التهاب به صورت طول کشیده درآید و یا تکرار شود، احتمال ریزش مژه‌ها به دلیل ادم حاصله وجود دارد. در درماتیت سبوره نیز در واقع یک نوع عفونت پارازیتی در واحد پیلوسباسه در لبه پلک‌ها به وجود می آید و التهاب مشابهی را به صورت تورم و پوسته‌ریزی ایجاد می نماید.

این حالت نیز اگر شدید باشد و کنترل نشود، با توجه به کیفیت مزمن بیماری احتمال ریزش مژه خواهد داشت زیرا که در این حالت مژه آسان‌تر از معمول کنده می‌شود. گاهی اوقات در حالت‌های عفونت شدید سیستمیک باکتریال (مانند تب مخملک) نیز ریزش و کم‌پشتی مژه‌ها قابل مشاهده است که البته پس از درمان بیماری قابل برگشت است. البته عفونت‌های ناشایع‌تری از قبیل سل پوستی یا جذام نیز باعث ریزش‌های خاصی در ابرو و مژه‌ها می‌شود که در بیماران معدودی قابل بررسی است و جزو علل شایع بیماری محسوب نمی‌شود.

عفونت‌های ویروسی شدید که سبب تب و ضعف عمومی می‌شود، نیز می‌تواند با ریزش موقت موها از جمله مژه‌ها همراه باشد که در این حالت نیز بعدا قابل برگشت می باشد. گاهی التهابات لبه پلک‌ها به دلیل بیماری موضعی یا داخلی نبوده و صرفا به دلیل ضربه و یا آسیب از جمله مالش شدید پلک‌ها (در نتیجه خارش مزمن ناحیه) و نیز آلرژی به وسایل آرایشی مختلف از جمله سایه چشم، خط چشم و به خصوص ریمل می‌باشد. ریمل و خط چشم‌هایی که ضدآب هستند و شستن آنها به آسانی صورت نمی‌گیرد، می‌تواند سبب حساسیت تماسی یا آلرژیک شوند و التهاب لبه پلک‌ها را به همراه دارند و یا احیانا موقع شستشو باعث مالش شدید مژه‌ها و پلک‌ها شود که در هر دو صورت بیمار با کنده شدن مژه‌ها مواجه خواهد شد.

ریزش موی سکه‌ای

از علل شایع  دیگر در ریزش مژه‌ها ریزش موی سکه‌ای (آره‌ئاتا) می باشد. در این حالت تمام یا قسمتی از مژه‌ها به‌طور ناگهانی خالی می شود و این حالت می‌تواند در ناحیه‌ ابرو و کف سر و… نیز تکرار شود. این حالت یک بیماری ایمنی محسوب شده و با توجه به شدت بیماری، درمان‌های خاصی را می‌طلبد.

 

eyelash-02-118arayesh.com


علل دیگر

بیماری‌های داخلی و هورمونی مانند کم‌کاری و پرکاری تیرویید نیز جزو علل کم‌پشتی موها و  مژه محسوب می‌شود. کم‌کاری هیپوفیز و کم‌کاری غده پاراتیرویید نیز در تعداد معدودی از بیماران قابل بررسی است. مصرف مزمن برخی از داروها مانند داروهای ضدکلسترول، ضدانعقاد، ضدتیرویید، ایندرال، والپروییک اسید می‌تواند با کاهش موها و مژه‌ها همراه است. همچنین بر این مسمومیت با داروهایی مانند بیسموت، آرسنیک و مصرف زیاد ویتامین A در بیماران خاصی باید بررسی شود. مواردی مانند رژیم‌های غذایی شدید یا سوءتغذیه می‌تواند با کاهش عمومی موها و مژه‌ها همراه شود.

انواع آنمی به ویژه آنمی فقر آهن و آنمی داسی شکل نیز می‌تواند سبب ریزش موها و مژه‌ها شود و اصولا در هر بیماری که با شکایت ریزش موها و مژه‌ها مراجعه می نمایند، باید بررسی شود. بیماری‌های مزمنی مانند آکنه روزاسه و پسوریازیس در بیمارانی که علایم دیگر بیماری را داشته باشند قابل طرح و بررسی است.گاهی ریزش مژه‌ها به دنبال رادیوتراپی جهت تومورهای کورئید چشم مشاهده شده است. انواع سوختگی‌ها در ناحیه و نیز احیانا فریز کردن ناحیه به علل خاصی می‌تواند به التهاب و یا اسکار ناحیه و از بین رفتن موهای ناحیه منجر شود و اصولا آسیب‌های حرارتی (چه گرما و چه سرما) در ناحیه پلک‌ها و حاشیه پلک‌ها می‌تواند به اسکار و ریزش موی ناحیه منجر گردد.

از مشکلات دیگری که اخیرا با آن مواجه هستیم، تتوی لبه پلک‌ها و پشت پلک‌هاست که امروزه بسیار شایع شده است. برخی از این بیماران ممکن است دچار عفونت، التهاب مزمن و یا آلرژی به مواد مورد استفاده شده و بر اثر التهاب مزمن و یا بعضا اسکار ناحیه دچار ریزش موی موقت یا دایمی گردند. علاوه بر همه مسایلی که در فوق توضیح داده شده بررسی وضعیت روحی و روانی فرد نیز بسیار مهم است و میزان استرس‌های وارده به فرد و نیز نحوه مقابله فرد با استرس‌های محیطی قابل بررسی می باشد. برخی از بیماران به خصوص نوجوانان به دنبال حالات روحی مانند تنش، افسردگی، ترس، اضطراب و بی‌قراری دچار حالتی به نام تریکوتیلومانیا می‌شوند. در این حالت خود فرد قسمتی از موهای سر، ابرو یا مژه را در سطوح مختلف می کند و یا شکسته و باعث از بین رفتن آنها می‌شود. برخی از بیماران از این کار خود اطلاع ندارند و یا آن را انکار می‌کنند اما معاینه دقیق توسط پزشک و مشاهده نوع و شکل ریزش، تشخیص را مسجل خواهد کرد.

همچنین در مواردی از ریزش موی یک طرفه مژه‌ها در بیمارانی گزارش شده است که تزریقات مکرر سم بوتوکس A را برای بیماری دیستونی یک طرفه صورت مصرف می‌کنند. در این حالت در همان سمتی که تزریق مکرر بوتوکس انجام شده است، ریزش موها و مژه‌ها قابل مشاهده است. توجه کنید که بسیاری از بیماری‌ها یا حالاتی که در فرق به آنها اشاره کردیم ممکن است ناشایع بوده و صرفا در بعضی از بیماران و با توجه به بیماری‌ها با حالات زمینه‌ای بیمار قابل بررسی است و خواندناین لیست طولانی نباید باعث نگرانی شما شود. در واقع بسیاری از مواردی که خانم ها با شکایت ریزش مژه مراجعه می‌کنند، وضعیت‌هایی موقت مانند مالش شدید، مصرف لوازم آرایش، آلرژی‌های مختلف و… می باشد که با درمان‌هایی ساده و موقت قابل رفع می‌باشند.

حالات فوق اگر به آسیب و اسکار دایمی لبه پلک‌ها منجر نشده باشد، قابل درمان است و پس از رفع علت و عامل اصلی بیماری، مژه‌ها به تدریج حالت و طول طبیعی خود را باز خواهند یافت.


موضوعات مرتبط: علل و درمان ریزش مژه ها
[ 89/07/26 ] [ 0:16 AM ] [ paryka ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

About

Blog Categories