سالن زیبائی پریکا...
 
حنا گیاهی است که برای طراحی روی بدن و برای درمان و نرم کردن مو استفاده میشود. طراحی با حنا ریشه تاریخی دارد که از آن برای زیبا کردن و درمان استفاده میشده است. پودر حنا با خشک کردن برگ گیاه حنا و سابیدن آن به دست میاید. از پودر حنا خمیری بدست میاید که از ان برای رنگ کردن استفاده میشود. این خمیر برای اینکه گیاهی است استفاده از آن کاملا بیخطرمیباشد. طرح های حنا معمولا نسل به نسل دست به دست میشود و هر کس به فراخور سلیقه خود تغییری در آن بوجود میاورد.طراحی با حنا از روستاهای دور افتاده افریقا تا دهات کوچکی در هندوستان با افسانه های عاشقانه محلی هر جایی آمیخته میشود وطراح روح خود را در آن میدمد تا شب وصال دو دلداده را در شب ازدواج آنها به یاد ماندنی کند. شب حنا در هر کجایی در دنیا شب آخر مجرد بودن یک دختر هست که آماده میشود تا وارد خانواده جدیدی بشود. دختران دم بخت دور هم جمع میشوند و برای عروس شب آخر را جشن میگیرند. و برای اینکه ان را برای نو عروس به یادماندنی کنند ان را با طرح های زیبای حنا به یاد ماندنی و طولانی میکنند. گفته های زیادی هم با ریشه تاریخی حنا عجین است که یکی از آنها این است که اگر رنگ حنا در دست عروس تیره تر باشد نشان دهنده این است که عروس در خانه جدیدش بیشتر مقبول قرار میگیرد. بعضی ها طرح های حنا را به عنوان طلسم و برکت و دعای خیر برای نو عروس میدانند.

استفاده از حنا برا ی هندو ها و مسلمانان یک سنت شده است که از آن نه فقط برای عروسی ها بلکه برای هر نوع جشن و پایکوبی مانند عید فطر و قربان مسلمانان از آن استفاده میکنند. بعضی ها با رنگ کردن پشت گوسفند قربانی آن را متبرک میکنند. یک تئوری تاریخی استفاده از حنا را به زمان ۷۱۲ برمیگرداند که یک اسب ایرانی با یالهای رنگ شده با حنا وارد هندوستان شد.
قدیمی ترین اثاری که از استفاده از حنا به دست آمده است به شاهان مصری برمیگردد که ناخنهای خود را با حنا رنگ میکردند. اثر رنگ حنا در مومیان مصریان دیده شده است. در غار آجانتا در هندوستان هم میتوان نقاشی های پرنسس را که زنان دور او را گرفته و با رنگهای حنا دست و پای او را طراحی میکنند را میتوان دید.
حنا اسم ایرانیست که برای گیاه کوچکی استفاده میشود که در استرالیا و آسیا رشد میکند. حنا غیر از اثر رنگ رزی استفاده های زیادی دارد. در هندوستان از ان برای درمان بعضی بیماریهای پوستی استفاده میکنند برای این که اثر ضد عفونی کنندگی دارد. حتی بضی ها خمیر حنا را در کف دست کودک تب کرده میگزارند تا تب او را پایین بیاورد. حنا استفاده های زیادی در صنعت آرایشی و پزشکی دارد.
مسلمانان سالهاست که از حنا برای رنگ کردن استفاده میکنند. معروف است که حضرت محمد ریشهای خود را با حنا رنگ میکرده است. و زنهای مسلمان با رنگهای حنا دست و پای خود را آزین میکردند.استفاده از حنا کم کم وارد بخشی از سنت مسلمانان شد که آنرا در مراسم خود برای متبرک کردن و دعای خیر استفاده میکنند. با وجود اینکه طرح های سنتی با طرح های مد امروزی مخلوط شده است و مراسم سنتی عروسی با مراسم های مدرن امروزی رنگ و بوی دیگری گرفته است ولی وجود شب حنای عروس و یا استفاده از خمیر حنا برای آرایش عروس ونزدیکانش هنوز بخش مهمی از این مراسمها را شامل میشود.
برای همین است که مردم حنا را گیاه معجزه گر مینامند.گیاهی با گلهای خیلی کوچک و یرگهای کوچک سبز که علاوه بر قدرت رنگدهی قدرت درمان بیماریها و پایین اوردن حرارت بدن توجه نیاکان ما را جلب کرده است تا از آن برای گرامیداشت و تجلیل و متبرک کردن مهمترین تغییر و دگردیسی بشر از مرد و زن به همسر و شوهر استفاده کنند.
چند تا طرح حنای زیبا براتون گذاشتم تا به شما موقع حنا کردن الهام بده. امیدوارم خوشتون بیاد.


موضوعات مرتبط: آرایش، آزاد
[ ۸۹/۰۵/۲۱ ] [ 3:44 AM ] [ paryka ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

About

Blog Categories